Het wonder der kleuren. (Algemeen)
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 13:34 (19 dagen geleden)
Zomaar even maar leuk om te zien en voor hen die dat niet wisten een voorbeeld hoe het in elkaar steekt betreffende de kleurscheiding die plaats vind in een kleuren camera in dit geval betreft het een broadcast tv camera die in de vroegere jaren waren voorzien van opnamebuizen en in een later stadium werd vervangen door licht gevoelige chips.
Bij consumenten camera's was dat slechts een buisje, later een chip maar bij de professionele camera's waren dat er veelal 3, voor elke basiskleur een.
Ik heb vele broadcast camera's en heb ook wel eens een ''wrak'' gesloopt om het optisch blok in de vitrine te kunnen leggen waarvan hieronder zowel een buizenblok als een CCD blok afgebeeld.
Allereerst heb ik een collage gemaakt hoe de kleurscheiding plaats vind in het prismablok.
![[image]](images/uploaded/2026033111090869cbab5410847.jpg)
Hieronder is het blok te zien uit een oude buizencamera van SONY voorzien van 3 stuks SATICON opnamebuizen.
![[image]](images/uploaded/2026033111235869cbaece9e9e1.jpg)
Compleet blok met prisma en filters, buizen met daar omheen de afbuigspoelen, per buis zijn dat er ook weer 3 namelijk voor Raster, lijn en focussering. Een schitterend stukje techniek wat pronkt in mijn vitrine.
![[image]](images/uploaded/2026033111243969cbaef7651a4.jpg)
Het zelfde blok vanaf de rechterkant.
Hieronder een blok voorzien van 3 lichtgevoelige CCD chips.
![[image]](images/uploaded/2026033111254069cbaf34e439e.jpg)
Niet alleen veel compacter maar enorm verschil in gewicht.
Hieronder laat ik zonlicht vallen in een kaal prismablok en mooi te zien hoe het witte opgevangen licht uiteen valt in de basiskleuren voor licht ROOD GROEN en BLAUW.
![[image]](images/uploaded/2026033111285569cbaff734611.jpg)
Op de foto niet zuiver door invallend vals licht.
Ja, en wat er aan elektronica komt kijken bij een camera is ook niet mis, onder afgebeeld uit een SONY 3 buizen camera.
![[image]](images/uploaded/2026033111314169cbb09dc4c78.jpg)
Allemaal modulaire steekprinten of als deurtje weg draaibaar voor service vriendelijkheid iets wat in de consumenten elektronica ondenkbaar is.
Dit allemaal zomaar even maar vond het wel aardig om te laten zien, weer eens wat anders of het forum.
Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Henk Waardenburg
, Doesburg, 31-03-2026, 15:44 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Hans,
Mooi dat je dit met ons deelt.
Prachtig om dit vernuft te zien.
En, allemaal nog zonder software enzo......
Net als de maanlandingen uit het pre-excel tijdperk.
Bedankt,
Henk Waardenburg
Het wonder der kleuren.
door soundman2
, Wouw, 31-03-2026, 16:05 (18 dagen geleden) @ Henk Waardenburg
Gewijzigd door soundman2, 31-03-2026, 16:08
Hans,
Mooi dat je dit met ons deelt.
Prachtig om dit vernuft te zien.
En, allemaal nog zonder software enzo......
Net als de maanlandingen uit het pre-excel tijdperk.Bedankt,
Henk Waardenburg
Er zijn nog meer weetjes:
Kleurentelevisie kan ook de kleuren goud en zilver weergeven.
Kleurentelevisie is één groot (gezichts-)bedrog. De kijker ziet alle kleuren en hij krijgt er maa drie toegezonden.....
LDK3, LDK5, LDK6, Video80, multikabels, triax.....Breda.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 17:11 (18 dagen geleden) @ soundman2
Kleurentelevisie is één groot (gezichts-)bedrog. De kijker ziet alle kleuren en hij krijgt er maa drie toegezonden.....
Ja, en toch knap hoe ze het hebben uitgevonden om alle kleuren weer op het scherm te krijgen door mengvorm van RGB. Dit zal altijd wel zo blijven ook met alle schermpjes waar men op zit te turen vandaag de dag. Je hebt dan alleen overdracht van 3 (basis) kleuren i.p.v. bij voorbeeld een miljoen.
Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Martina
, Weerselo Twente, 01-04-2026, 10:59 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Chapeau en bewondering voor de ingenieurs die dat bedacht hebben
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 17:26 (18 dagen geleden) @ soundman2
Vanwaar dat
Henk?
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door soundman2
, Wouw, 31-03-2026, 17:47 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Gewijzigd door soundman2, 31-03-2026, 17:49
Vanwaar dat
Henk?
Het zijn prof camera modellen.
Ik ben daar begonnen op de meetkamer van de camera fabriek, bij Kees Berkers. Later ben ik naar de prof audio engineering overgegaan aldaar.
Het wonder der kleuren.
door Maurice
, Dordrecht, 31-03-2026, 17:37 (18 dagen geleden) @ soundman2
Is intensiteit verschil en feit dat kleuren dicht bij elkaar zitten.
Ga je met je neus op scherm zitten,zijn de losse puntjes weer zichtbaar.
Beetje ook idee met luidsprekers, ga je voor de hoge tonen zitten, dan is deze dominant.
Is ontstaan uit Natuurkunde en ooit een figuur die wat zat te spelen met stukje glas
en zo het prisma effect ontdekte.
Zelfde verhaal met TV en manier van scannen,
verhaal gaat dat een persoon betrof die met stok in zand wat lijnen zat te tekenen
en zo op idee kwam van de lijnen-scan.
Mooie techniek.
Het wonder der kleuren.
door Andries van Dekken.
, Surhuizum., 02-04-2026, 17:21 (16 dagen geleden) @ soundman2
Er worden maar twee kleuren en het Y signaal gebruikt en De KTV maakt,door
een ingenieuze schakeling,er weer drie van.
--An3s--
--
Keapje 'n Erres, kinne jo werres.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 02-04-2026, 18:17 (16 dagen geleden) @ Andries van Dekken.
Inderdaad, een heel mooie techniek om het mogelijk te maken om kleurenuitzendingen ook destijds te kunnen ontvangen op een zwart/wit toestel, kom er maar op.

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Andries van Dekken.
, Surhuizum., 02-04-2026, 19:20 (16 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Dit stukje dateert van '67.
Is dit later zo gebleven of is de cameratechniek nog vele
malen gewijzigd?
![[image]](images/uploaded/2026040217200269cea5427493c.jpg)
--
Keapje 'n Erres, kinne jo werres.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 02-04-2026, 20:23 (16 dagen geleden) @ Andries van Dekken.
Ik moet toegeven dat ik hier het fijne niet van weet, wellicht de camera-nerds meer die er beroepsmatig technisch mee te maken hebben gehad.
Wat ik lees is dat het een camera geweest moet zijn met 2 opneembuizen. Een die het beeld in zwart/wit opneemt (zoals ik lees een zwart-buisje) en een apart voor de kleur informatie waarvan de inhoud niet zo scherp behoeft te zijn.
2 buis kleurencamera's waren er wel degelijk zoals onderstaand afgebeeld komende uit Marcel's tv museum.
Hans
![[image]](images/uploaded/2026040218225269ceb3fcca7de.jpg)
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door henk vdb
, Breda, 02-04-2026, 21:53 (16 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Gewijzigd door henk vdb, 02-04-2026, 22:19
Over die tweebuiscamera weet ik eigenlijk niets te vertellen.
Voor zover ik weet is R-Y en B-Y bedacht om de drie signalen R, G, en B samen te voegen om uiteindelijk een CVBS signaal te kunnen maken, waarmee ook bestaande zwart-Wit TV's en monitoren overweg konden, evenals bestaande transmissiesystemen. Er was één signaal nodig dat binnen de bestaande bandbreedte van ongeveer 5Mhz moest passen en daar moest dus ook de kleurinformatie bij. Bij driebuiscamera's waren R, G en B wel degelijk intern (en vaak ook op afzonderlijke aansluitingen naar buiten)in de volledige bandbreedte (tot 10 MHz) beschikbaar.
Om CVBS te maken werd R, G en B met een zogenaamde non additieve mixer samengevoegd met als gevolg een Y (helderheids) signaal. Dat was voldoende voor zwart-wit weergave. Daarnaast moest er kleur-info toegevoegd worden voor de kleurenTV's en monitoren, maar de bandbreedte van het uiteindelijke signaal mocht niet groter worden. Men nam R en trok daar Y vanaf, zodat alleen de specifieke R-Y informatie overbleef. Op dezelfde manier nam men B en trok daar eveneens Y vanaf, zodat B-Y overbleef. Om CVBS te maken werden R-Y en B-Y elk afzonderlijk gemoduleerd op 4,43 MHZ. Die 4,43MHz valt binnen de 5MHz bandbreedte dus kan daarin ingevoegd worden. Vreenvoudigd voorgesteld werd beeldlijn om beeldlijn R-Y respectievelijk B-Y op de lijninformatie gemoduleerd. Dit had voor zwartwit TV of zwartwit monitor geen gevolg omdat het gemiddelde van de gemoduleerde signalen nul was.
Ik schrijf dit allemaal zeer beknopt op de laat enkele details weg om het niet ingewikkeld te maken.
In een kleurenTV zat een zogenaamde PAL decoder die R-Y en B-Y weer van CVBS scheidde en vervolgens weer R maakte door bij R-Y weer op te tellen en B door bij B-Y weer Y op te tellen. Groen maak je door van Y de som van B en R af te trekken.
In de professionele TV wereld zijn zeer goede kwaliteit signalen nodig omdat de informatie meestal nog meerdere keren bewerkt en gekopieerd moeten worden en niet steeds slechter mogen worden, anders houd je weinig over. Wie bijvoorbeeld wel eens kopiëen van kopiëen van VHS gezien heeft kan zich daar wat bij voorstellen.
Tot zover, over deze technieken zijn vele dikke boeken geschreven...
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 02-04-2026, 22:30 (16 dagen geleden) @ henk vdb
Gewijzigd door Hans van Kampen, 02-04-2026, 22:35
Zeer interessant allemaal Henk, ik heb van W.A. Holm een boekje over kleurentelevisie zonder formules en daar staat veel in hier over, ik zal dat weer eens oppakken.

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door henk vdb
, Breda, 02-04-2026, 22:39 (16 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Ja er is nog veel meer over te vertellen maar ik heb niet de ambitie om er een boek over te schrijven..hihi.
Jammer is dat je in het dagelijks leven niet veel (lees: GEEN) mensen tegenkomt die het interesseert. Gelukkig zijn er forums zoals DIT forum.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 02-04-2026, 22:52 (16 dagen geleden) @ henk vdb
Zeker Henk. Ik zou om mij heen in het dagelijks leven niemand weten waarmee ik hierover kan praten en dan heb ik het over de thuis omgeving maarja, ieder zijn belangstelling. De jongere generatie zegt het uiteraard helemaal niets want is er ook niet mee opgegroeid. Er is nu een generatie die een televisie alleen maar kent als zo’n zwart plat paneel i.p.v. een degelijke houten diepe kast met een enig sinds bol scherm van glas.

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Ad Zijlmans
, Made, 03-04-2026, 13:25 (16 dagen geleden) @ henk vdb
Henk, Hans,
Blijft interessant om over te lezen hoor, als je vroeger met deze technieken bezig bent geweest.
In de jaren 80 werkte ik bij Philips Natlab. Daar verzorgde ik de techniek voor een groep die onderzoek deed naar de visuele perceptie van kleurenbeelden. Dan gaat het over onderwerpen als..
- verschil in resolutie bij de waarneming van z/w- en kleur
- verschil in gevoeligheid voor de kleuren rood, groen en blauw; het is niet voor niets dat een camera met die 3 kleuren werkt, de kegeltjes in het menselijk oog doen dat op een vergelijkbare manier.
- effect van interlace op de reductie van 25 Hz beeld-flikker
- beeldkwaliteit van D2-MAC, het analoge HD systeem van Philips dat het helaas niet gehaald heeft
- H.264 codering die uiteindelijk wel standaard is geworden
Er was in die periode binnen Philips heel veel kennis op dit gebied.
Ik doe nu als vrijwilliger de techniek bij een lokale omroep. Daar is intussen alles gedigitaliseerd. Wat zijn daar vooral met ict bezig en minder met beeldtechnieken.
Daarom is het idd. fijn dat dit forum er nog is.
Gr.
Ad Zijlmans
Het wonder der kleuren.
door kris
, Gent, België, 03-04-2026, 00:23 (16 dagen geleden) @ henk vdb
Om CVBS te maken werd R, G en B met een zogenaamde non additieve mixer samengevoegd met als gevolg een Y (helderheids) signaal. Dat was voldoende voor zwart-wit weergave.
voor het Y signaal te brouwen wordt wel degelijk additieve gemengd ( volgens de gekende formule)
nam mixing (non additive mixing) was een signaal dat gebruikt werd in de camera zelf, voor het aansturen van de Z/W beeldzoeker. (vaak kon je kiezen tussen Y, R, G, B of NAM)
Het wonder der kleuren.
door ruudam
, Utrecht, 03-04-2026, 02:26 (16 dagen geleden) @ henk vdb
Je beschrijft het Secam systeem, waarbij lijn om lijn 1 vd kleuren Riy of B-Y werd gezonden.
PAL is afgeleid van NTSC waarbij beide signalen in kwadratuur modulatie op 1 draaggolf worden gemoduleerd. Later kwam C-Quam stereo met hetzelfde idee, links en rechts worden op 90 graden verschoven draaggolf gemoduleerd, en toevallig is dat compatibel voor een mono ontvanger want die telt de 2 signalen gewoon op.
Bij PAL werd er in fase verschoven lijn om lijn zodat foute verschuivingen werden gecompenseerd.
Het wonder der kleuren.
door kris
, Gent, België, 03-04-2026, 00:15 (16 dagen geleden) @ Andries van Dekken.
Gewijzigd door kris, 03-04-2026, 00:17
Dit stukje dateert van '67.
Is dit later zo gebleven of is de cameratechniek nog vele
malen gewijzigd?
dat stukje slaat niet enkel op de cameratechniek, maar evenzeer met de encodering in gedachte om het signaal met kleur Z/W te klaar te maken voor uitzending.
Er worden maar twee kleuren en het Y signaal gebruikt en De KTV maakt,door
een ingenieuze schakeling,er weer drie van.
--An3s--
het zijn geen twee kleuren maar twee kleurverschilsignalen die samen met het Y signaal worden overgezonden. de drie samen bevatten alle info om er RGB terug uit te halen.
alles gaat nu digitaal, maar de component encoderingstruuk wordt nog steeds toegepast. het zorgt voor een stevige datareductie zonder enige moeite..
Het wonder der kleuren.
door ruudam
, Utrecht, 03-04-2026, 02:19 (16 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Vroeger was compatibiliteit nog essentieel, nu is het gewoon weggooien en nieuw kopen.
Het wonder der kleuren.
door ruudam
, Utrecht, 03-04-2026, 02:18 (16 dagen geleden) @ Andries van Dekken.
Ja, want alle keluren bij ekaar opgeteld is er al in het Y signaal, dus dat is heel gemakkelijk. Y - R - B = G
Het wonder der kleuren.
door Maurice
, Dordrecht, 31-03-2026, 17:29 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Prachtige techniek.
Wist niet dat ze bij CCD ook prisma gebruikt hadden.
Kennelijk toen de CCD's maar 1 kleur beschikbaar?
Of te maken met resolutie, kan ook natuurlijk.
Anders moet je pixels op offeren voor elke kleur op 1 CCD.
Komt er natuurlijk veel scherper plaatje vanaf.
Vast ook de licht gevoeligheid.
Vast de reden ook dat er hele goede heldere lenzen in zitten.
Die 3 buizen optiek, ga er maar aan staan om dat allemaal af te regelen.
Belangrijk , ga maar verzinnen.
De vindingrijkheid boven de evenaar is toch vaak wel van heel andere orde.
We zijn werkelijk bezige bijen.
Tegen over onder de evenaar, die vinden al best lekker met vishengel onder palmboom, ook goed.
Verbaas me altijd over vernuft.
Of nu Camera's is,
Mechanische typmachines/printers
Mechanische computers uit de 19e eeuw.
Gister wat oude computer techniek uit eind jaren 1970 zitten lezen.
Ga maar verzinnen.
Na het vinden van een oplossing komt verbeteringen om de hoek kijken.
Maar begint met het idee, kom er maar eens op.
Paar weken geleden ook weer eens een 3D filmpje op mijn TV gekeken.
ook weer zo'n opvolgend idee na de HDTV 16:9
Idee is niet door gebroken maar is toch bijzondere techniek.
Opnames zijn gezegd ook kostbaarder.
Verschil in geknustelde 3D en ware 3D is ook zichtbaar.
Hopelijk houd de oude TV nog even uit.Staat heden als 2e TV boven.
Philips-37PFL7676
HDTV weet nog dat de 1e 16:9 NOS reportage wagen op de HTS kwam aanrijden, zo uit Duitsland.
Daarna ging die pas naar NOS
De oude leraar, toen al flink over de 70, vond maar niets, ondanks dat hij nog gewerkt had aan 1e kleuren TVs bij Philips.
Zijn slogan "HIDTV zeg Nee.." Vond maar onzin die Hans vd Toght zo groot in beeld te zien.
Enfin prachtige apparatuur in die wagen en dito camera;s
Jammer dat destijds foto's nemen, cq camera standaard op zak hebben een uitzondering nog was.
Ik houd het voorlopig bij de ZW camera en enkele huistuinkeuken spul.
Vanaf jaren vroeg 1970 tot begin 1990 jaren.Stuk of 20.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 18:29 (18 dagen geleden) @ Maurice
Prachtige techniek.
Wist niet dat ze bij CCD ook prisma gebruikt hadden.
Kennelijk toen de CCD's maar 1 kleur beschikbaar?
Of te maken met resolutie, kan ook natuurlijk.
Anders moet je pixels op offeren voor elke kleur op 1 CCD.
Had wel te maken met de resolutie een chip voor een kleur ipv, een chip voor 3 kleuren.
Komt er natuurlijk veel scherper plaatje vanaf.
Vast ook de licht gevoeligheid.
Zeker en was voor consumenten camera’s onhaalbaar.
Vast de reden ook dat er hele goede heldere lenzen in zitten.Die 3 buizen optiek, ga er maar aan staan om dat allemaal af te regelen.
Belangrijk , ga maar verzinnen.
Zeker, ik heb een IKEGAMI camera die afgeregeld moet worden en ga dat voorzichtig eens doen.
De vindingrijkheid boven de evenaar is toch vaak wel van heel andere orde.
We zijn werkelijk bezige bijen.
Tegen over onder de evenaar, die vinden al best lekker met vishengel onder palmboom, ook goed.![]()
Ja, en het meeste continent is ook wel boven de evenaar.
Verbaas me altijd over vernuft.
Of nu Camera's is,
Mechanische typmachines/printers
Mechanische computers uit de 19e eeuw.Gister wat oude computer techniek uit eind jaren 1970 zitten lezen.
Ga maar verzinnen.
Mooie uitvindingen Maurice.
Na het vinden van een oplossing komt verbeteringen om de hoek kijken.
Maar begint met het idee, kom er maar eens op.Paar weken geleden ook weer eens een 3D filmpje op mijn TV gekeken.
ook weer zo'n opvolgend idee na de HDTV 16:9
Idee is niet door gebroken maar is toch bijzondere techniek.
Opnames zijn gezegd ook kostbaarder.
Verschil in geknustelde 3D en ware 3D is ook zichtbaar.Hopelijk houd de oude TV nog even uit.Staat heden als 2e TV boven.
Philips-37PFL7676HDTV weet nog dat de 1e 16:9 NOS reportage wagen op de HTS kwam aanrijden, zo uit Duitsland.
Daarna ging die pas naar NOS![]()
De oude leraar, toen al flink over de 70, vond maar niets, ondanks dat hij nog gewerkt had aan 1e kleuren TVs bij Philips.
Zijn slogan "HIDTV zeg Nee.." Vond maar onzin die Hans vd Toght zo groot in beeld te zien.
Ja, en zo scherp. Ik zag HDTV voor het eerst op de FIRATO ergens jaren 80, een opgenomen ballet uitvoering op HDTV monitor en gewone tv ernaast, wat een verschil toen nog op de beeldbuis.
Enfin prachtige apparatuur in die wagen en dito camera;s
Jammer dat destijds foto's nemen, cq camera standaard op zak hebben een uitzondering nog was.
Inderdaad, geen mobieltje op zak.
Ik houd het voorlopig bij de ZW camera en enkele huistuinkeuken spul.
Vanaf jaren vroeg 1970 tot begin 1990 jaren.Stuk of 20.
Je hebt ook aardig wat Maurice.

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Hersteller
, Haarlem, 31-03-2026, 21:19 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Van de wereldbevolking leeft 90% boven de evenaar.
Het wonder der kleuren.
door ruudam
, Utrecht, 02-04-2026, 01:11 (17 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Misschien heb ik die HDTV presentatie op de Firato ook gezien, was toen nog analoog.
Sony met Ron Brandsteder (uiteraard) als presentator. 1250 lijntjes. Groot beeld weergave, projectie dacht ik. Is het niet geworden, pas bij digitale TV kregen we HDTV.
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 02-04-2026, 10:02 (17 dagen geleden) @ ruudam
Ken deze camera's heb hier thuis twee werkende staan.
Horen bij de inboedel van trein 9 de oude reportagewagen
Rerne D.
Het wonder der kleuren.
door henk vdb
, Breda, 01-04-2026, 17:12 (17 dagen geleden) @ Maurice
Gewijzigd door henk vdb, 01-04-2026, 17:16
Wist niet dat ze bij CCD ook prisma gebruikt hadden.
Sterker nog, wordt bij professionele videocamera's nog STEEDS toegepast. Vraag me niet hoe ik dat weet....
Die 3 buizen optiek, ga er maar aan staan om dat allemaal af te regelen.
Ja, dat afregelen was een zeer specialistische bezigheid. Tel de gele instelpotmetertjes maar eens op de printverzameling van hans.
In de professionele wereld heb je NATIVE 4K camera's maar ook HD camera's die upscalen naar 4K.
Op je kleine smartphone schermje zal je het verschil niet zien, wat je daar te zien krijgt is zowieso al sterk gecomprimeerd, en streamingdiensten gebruiken vaak nog variabele compressie ook, afhankelijk van de drukte, om alles binnen de beschikbare verzendindingsbandbreedte te houden Ongecomprimeerde 4K zal je niet snel zien behalve dan op professionele apparatuur. Maar de consument ziet het toch niet.
Het wonder der kleuren.
door Maurice
, Dordrecht, 03-04-2026, 16:08 (15 dagen geleden) @ henk vdb
Zonde eigenlijk dat algemeen niet zo gewezen wordt op kwaliteit van beeld wat mogelijk is.
Neem nu die 1"Ampex VPR-6 als je toch ziet wat daar afkomt, waarbij de opname is gedaan
direct van camera.
Ik bedoel daarmee wat uiteindelijk thuis op de buis komt aan kwaliteit.
Heden is uiteraard allemaal anders met die enorme platen aan de muur.
Heb 1 prof tape met een reclame opname, vandaar dat ik weet dat deze direct opgenomen is.
Betreft ook lenzen , voor die camera's dat is ook van een geheel andere orde betreft kwaliteit
licht doorlaat, focus en fout hoeken.
Heb als goed is deze YT video al eens gedeeld hier,
legt perfect uit waar nu in zit.
Why are TV Cameras still HUGE and expensive ?
![[image]](images/uploaded/2026040313582269cfc77eb1a90.jpg)
![[image]](images/uploaded/2026040313583469cfc78adfab4.jpg)
Het wonder der kleuren.
door henk vdb
, Breda, 04-04-2026, 13:22 (15 dagen geleden) @ Maurice
Gewijzigd door henk vdb, 04-04-2026, 13:55
Mooie YT productie hoor!
Over Ampex....nog maar een oude koe uit de sloot dan:
Eergens begin jaren 80 werkte ik bij een "facilitair videobedrijf". Ze hadden daar 3 Ampex recorders met 2 timebasecorrectors en daarnaast 2 BCN machines. Gebruikten allebei 1" tapes. Maar er was een verschil: bij de ene moest de magnetische laag naar binnen en bij de andere juist naar buiten. Dat betekende vaak tape omspoelen omdat de benodigde versie niet op de plank lag......Haha, woelige tijden!
De BCN machines zaten vol met steekprinten met DIL IC's op (niet zo goede) voetjes. Dat zorgde heel vaak voor storingen. Ik ben toen aangewezen om alle (door andere personen al ingespoten met kontaktspray...) voetjes uit te solderen, de IC's en de printen te reinigen en daarna de IC's vast in te solderen. Dat waren tijden, nooit (voor zover ik mij herinner) elco problemen ermee gehad. Na de actie werkten de machines een heel stuk betrouwbaarder!
PS: ik had NIET de beschikking over een desoldeerstation, alles met een handpomje gedaan. Aardige tijd mee bezig geweest, meerdere volle werkdagen.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 04-04-2026, 15:50 (14 dagen geleden) @ henk vdb
Ik heb ook nog een machine staan met steekprinten
![[image]](images/uploaded/2026040413502369d1171f190d0.jpg)
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 04-04-2026, 20:18 (14 dagen geleden) @ henk vdb
En vooral geen vervelende software Henk.
Maar ook veel losse lopers van de instelpotmeters zie
er zomaar ineens afvielen.
René D.
Het wonder der kleuren.
door ruudam
, Utrecht, 05-04-2026, 00:36 (14 dagen geleden) @ henk vdb
Bij de BCN moest de magnetische laag naar buiten.
Was wel helecal scan maar snel draaiende relatief kleine koppen, waarbij beeld in delen werd geschreven. Dus bij slechte overgangen zag je de scheidingslijnen.
Naar binnen is C systeem van oa Sony, helical waarbij in 1 keer frame werd geschreven. Weet niet of dit uitwisselbaar was met die Ampex machines.
Gewerkt bij Fil en Wetenscchap, later Q point studioss, daar hadden ze beide systemen en hebben we ook wel een banden van binnen naar buiten of andersom moeten omspoelen.
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 05-04-2026, 09:52 (14 dagen geleden) @ ruudam
Ze hadden daar ook een leuke reportage wagen met een
zeer uitgebreide netstabilisator en met Ikegami
HL 79E met triax.
Daarvoor Philips LDK 3 dacht 4 stuks.
René D.
Het wonder der kleuren.
door ruudam
, Utrecht, 05-04-2026, 14:46 (14 dagen geleden) @ Marinus J
Ze hadden daar van ales, zelfs een Quadrplex, een RCA.
Het verhaal gaat dat Utrecht het zo van Hilversum kon overnemen als het daar allemaal mis zou gaan.
Het wonder der kleuren.
door henk vdb
, Breda, 01-04-2026, 18:35 (17 dagen geleden) @ Maurice
Gewijzigd door henk vdb, 01-04-2026, 18:52
Of te maken met resolutie, kan ook natuurlijk.
Anders moet je pixels op offeren voor elke kleur op 1 CCD.
Dat dus. 
Die 3 buizen optiek, ga er maar aan staan om dat allemaal af te regelen.
Belangrijk , ga maar verzinnen.
Bij buizen had je afbuigingscircuits, net als bij beeldbuizen. Daarom net als bij beeldebuis correcties nodig om de afwijkingen te compenseren zodat R, G en B zo nauwkeurig mogelijk over elkaar vallen. Dat heet REGISTRATIE (bij beeldbuis: Convergentie).
Regelbare zaagtanden en parabolen zowel H(orizontaal) als V(erticaal) per buis voor correcties.
NOOIT aan die potmetertjes draaien!!!
Het wonder der kleuren.
door kris
, Gent, België, 01-04-2026, 22:26 (17 dagen geleden) @ Maurice
Prachtige techniek.
Wist niet dat ze bij CCD ook prisma gebruikt hadden.
Maurice, dit display standje uit 1996 kan je hopelijk van het tegendeel bewijzen 
![[image]](images/uploaded/2026040120260069cd7f58a5c03.jpg)
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 01-04-2026, 23:04 (17 dagen geleden) @ kris
Mooi Kris, heeft dat ooit op de FIRATO gestaan?
zal dan de laatste beurs geweest zijn 1996.

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 02-04-2026, 11:45 (17 dagen geleden) @ kris
Hallo Kris, in 1983 hadden we bij Philips op het Nat. Lab.
al een omgebouwde LDK 14 met CCD's.
Die waren toen op ook al op het prisma geplakt.
Was toen een hele klus om met de hand de registratie redelijk goed te krijgen.
En ook al een omgebouwde Matchline V-2000 recorder waarvan
alleen de kanalenkiezer analoog was en de rest digitaal.
René D.
Het wonder der kleuren.
door kris
, Gent, België, 03-04-2026, 15:00 (16 dagen geleden) @ Marinus J
Gewijzigd door kris, 03-04-2026, 15:02
Hallo Kris, in 1983 hadden we bij Philips op het Nat. Lab.
al een omgebouwde LDK 14 met CCD's.
Die waren toen op ook al op het prisma geplakt.
Was toen een hele klus om met de hand de registratie redelijk goed te krijgen.
Ja René, Philips was er toen als de kippen bij met de FT sensors.
de focus in Japan lag eerst op monosensors (met kleur) omdat er toen een enorme potentiële markt was voor consumer camcorders.
tevens had je de antidump regeling vanuit de EU.. (daar had Philips voor gezorgd..)
tevens was in het begin de IT sensor nog niet goed genoeg voor pro toepassingen. ( oplossing was de FIT sensor, maar die was aan de dure kant)
het pixel nauwkeurig kleven vd drie sensoren was idd een dingetje, zeker als je een halve pixel offset wou in het groen. (voor een beter detail)
Mooi Kris, heeft dat ooit op de FIRATO gestaan?
zal dan de laatste beurs geweest zijn 1996.
Hans
hoi Hans, de firato was een nationaal gegeven , dus dat werd door Haagtechno geregeld. (ik ben er nooit geweest) Het kan er wel getoond zijn aangezien dit displaystandje van consumer kwam. 1996 was het jaar dat 3 CCD zijn intrede deed in de consumer markt, samen met DV opname.
in tegenstelling: IBC, NAB, CABSAT,..dat zijn internationale beurzen voor pro materieel. daar was driesensor uiteraard de maatstaf, en werd wat straffer materiaal getoond
.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 03-04-2026, 15:15 (15 dagen geleden) @ kris
OK Kris. Ja, de firato was ook een beurs met consumenten elektronica en waarom zou er een display hebben gestaan met prisma en 3 opneem sensors voor prof camera's maar duidelijk allemaal.
Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Martijn
, Groningen, 31-03-2026, 17:32 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Dank voor deze mooie fotocollages.
Deze camera's bestaan zelfs nu nog!
https://machinevision.nl/cameras/prisma-cameras
Het wonder der kleuren.
door Marcel van Grinsven
, Rosmalen, 31-03-2026, 18:15 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Ook leuk om de camera te zien in originele toestand.
Is een Sony BVP-3P. Compleet met recorder is dat BVW-3P.
De BVP-3P heeft Saticon buizen, de BVP-30P Plumbicon buizen, verder dezelfde model camera.
Ik heb beide uitvoeringen, die met de Plumbicon buizen heeft het mooiste beeld, koste ook veel meer.
![[image]](images/uploaded/2026033116121169cbf25b4432e.jpg)
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 18:46 (18 dagen geleden) @ Marcel van Grinsven
Is inderdaad de BVP-3AP Marcel, ik heb nog zo’n camera in goede staat. Had ik even moeten afbeelden. Inderdaad is er ook een plumbicon uitvoering.
Hans
![[image]](images/uploaded/2026033116464569cbfa7597550.jpg)
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Marcel van Grinsven
, Rosmalen, 31-03-2026, 18:56 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
De Plumbicon uitvoering is geheel dezelfde aan buitenzijde.
![[image]](images/uploaded/2026033116561069cbfcaa0851e.jpg)
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 19:18 (18 dagen geleden) @ Marcel van Grinsven
Geen onderscheid nee in de uitvoering. Ik zie het.
Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Onno-I
, 31-03-2026, 18:51 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Echt mooie techniek. Fraaie foto’s
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 19:22 (18 dagen geleden) @ Onno-I
Dank je Onno, ik vond het wel leuk dit even te delen.
De beelden op het eerste plaatje heb ik gemaakt in Jasc Paintshop Pro waar je een basiskleur ook kunt uitschakelen, zal wel op meerdere programma's kunnen hoor.
Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 31-03-2026, 21:09 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Hoi Hans en waar dient het lampje voor.
Daar lees ik niets over.
Dat is indertijd voor de LDK 3 bedacht in of nog Eindhoven
en anders in Breda.
Ben de naam van diegene vergeten, heb hier nog een origineel prisma van liggen.
Jou HL 99 werkt weer naar behoren.
Ben nu bezig aan een High Speed HD CCD .
Voor de hoge resolutie wordt hier in plaats van Triax, wat ook een Phillips
uitvinding was en voor het eerst met de LDK 5 in Montreux in Zwitserland
gepresenteerd werd, kompleet met remote bediening via mobilofoons en straalzender vanaf
het meer daar , met Fibers gedaan.
Voor oude techniek :
Zoek maar eens op , op het internet ,trein 9 , oude reportage wagen NOS
René.
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 31-03-2026, 21:20 (18 dagen geleden) @ Marinus J
Om vooral de goede kleuren te kunnen krijgen was ook noodzakelijk om wat
te rommelen met negatieve en positieve kleuren en die met de diverse hoofdkleuren
te mengen.
Daar was heel wat rekenwerk aan vooral gegaan.
Diverse waren er in omloop zoals bv voor de BBC RAI ZDF en WDR die allemaal een iets
ander kleur wilden.
Zaten toen op aparte insteek printjes.(LDK 3)
Tegenwoordig kun de in de menu's kiezen wat je wil hebben.
Stamt vooral uit de tijd dat je de opnamen moest matchen met de verschillende
filmopnamen .
Dit even zo uit het hoofd de stapel boeken hierover liggen ergens in een kast.
René.
Het wonder der kleuren.
door henk vdb
, Breda, 01-04-2026, 19:20 (17 dagen geleden) @ Marinus J
Gewijzigd door henk vdb, 01-04-2026, 19:22
Matrix boardjes.
BBC matrix, ZDF matrix...
Meestal opgedampte precisieweerstanden op een ceramische drager met pinnetjes aan één kant (Single Inline).
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 21:30 (18 dagen geleden) @ Marinus J
Je hebt het over een lampje René, ik denk dat je dit bedoeld op het prismablok, geen idee.
Ik denk dat het een soort lichtsensor is.
![[image]](images/uploaded/2026033119301769cc20c9819cb.jpg)

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 31-03-2026, 21:39 (18 dagen geleden) @ Marinus J
Mooi René de HL-99 weer werkende, kom binnenkort weer langs.
Ik ga eens kijken op site trein 9.

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door kris
, Gent, België, 31-03-2026, 23:25 (18 dagen geleden) @ Marinus J
Gewijzigd door kris, 31-03-2026, 23:28
Hoi Hans en waar dient het lampje voor.
Daar lees ik niets over.
bepaalde types van opnamebuizen gedroegen zich beter (minder vegen en ruis) door ze een beetje "backgroundlight" te geven. (oa de Newvicon) dat was echt niet veel licht (het lampje zag je nauwelijks branden).
Bij consumenten camera's was dat slechts een buisje, later een chip maar bij de professionele camera's waren dat er veelal 3, voor elke basiskleur een.
kleur uit één buis was best een hele opgave en het concept was complexer dan een driebuizencamera.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 01-04-2026, 08:44 (18 dagen geleden) @ kris
Ok Kris, dus toch een lampje. Ik vermoedde een lichtsensor na René zijn vraag.
Het leuke van zo’n topic is dat men weer wat leert. Bekend zijn met die materie maar toch.
Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door henk vdb
, Breda, 01-04-2026, 19:16 (17 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Gewijzigd door henk vdb, 01-04-2026, 19:28
Hans,
dit is waarschijnlijk een BIASlampje, ken ik ook nog van de professionele buizencamera's. Daarmee wordt er een beetje licht op de buizen geschenen zodat de onderkant van het signaal een beetje uit de ruis wordt getild.
Want, weinig licht betekent meer ruis zichtbaar. Dus het idee is zo iets verder boven de ruis te blijven en dus kwalitatief beter beeld, minder "korrelig" bij weinig omgevingslicht.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 01-04-2026, 19:42 (17 dagen geleden) @ henk vdb
Duidelijk Henk, dus geen lichtsensor. Het blijft leren
Dank voor info

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door henk vdb
, Breda, 01-04-2026, 20:22 (17 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Gewijzigd door henk vdb, 01-04-2026, 20:46
Graag gedaan hoor!
Nog wat over de printjes op de mooie foto.
Het valt me op dat er op elke print een stickertje met nummer 405 zit. Waarschijnlijk heeft het blok of "front" ditzelfde nummer. Dat betekent dat de printjes "getrouwd" zijn met dit "front", ze zijn dus specifiek voor DIT front afgeregeld.
Natuurlijk kan je bij een probleem altijd printjes van hetzelfde soort uitwisselen om fouten af te bakenen, maar er zullen dan zaken niet exact goed zijn vanwege verschillende afregelingen. Dacht dat dat ook interessant voor je is om rekening mee te houden. Ten overvloede nogmaals de opmerking: NIET aan instelpotmeters draaien, tenzij je heel goed weet waar je mee bezig bent.
Er zitten trouwens wel ENG veel tantaaltjes in die printjes zo te zien. Philips gebruikte meestal solid aluminium elco's, op de fabrieksvloer SALletjes of maiskorrels genoemd. Die zijn op langere termijn redelijk betrouwbaar gebleken en kunnen OOK niet uitdrogen.
Wederom heb je een prachtig document gemaakt met interessante uitleg en afbeeldingen. ![]()
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 01-04-2026, 21:50 (17 dagen geleden) @ henk vdb
Gewijzigd door Hans van Kampen, 01-04-2026, 21:51
Dank je wel Henk. Ik ben me er degelijk van bewust dat uitwisselen van printen weer een afregeling vereist en ik zal nooit en te nimmer lukraak ook maar aan een potmeter draaien.
Wat ik heb geleerd
en dat wist ik niet is dat BIAS lampje bij het prismablok, interessant.
Zitten inderdaad veel tantaal elco'tjes op.
Ik heb vele camera's in de collectie (lang niet zoveel als Marcel overigens en dat hoeft ook niet) en weet van enkele ook de werking niet. Ik moet toegeven dat ik ook een beetje een bangerd ben ze aan te doen want als er een manko aan het licht komt wil ik het gemaakt hebben ook en verder wat niet weet wat niet deert (hoef er niet mee te werken maar staat op de plank in het privé museum), zo heeft René (Marinus) onlangs een IKEGAMI HL-99 gerepareerd die onder mijn ogen overleed na enige tijd te hebben gedraaid.
Het is wel beter voor de capaciteiten (de zwakste onderdelen) de boel regelmatig aan te zetten natuurlijk.
Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Maurice
, Dordrecht, 02-04-2026, 01:01 (17 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Mijn ervaring is dat Tantaals de beste zijn.
Probleem is inderdaad bij opstarten oude apparatuur.
Dan is kans dat ze er uit vliegen door opstart foutjes in de voeding.
Bv te grote rimpel, iets te grote spanning etc.
Dat is hoofd reden dat ze er dan uit vliegen, niet omdat ze al stuk waren.
Verder zijn het meest degelijke, zuivere,ook na jaren.
Slijten doen ze niet.
Denk ik ook in deze apparatuur van jouw dat vervangen voor standaard elko's je meer problemen
gaat krijgen ivm veranderende eigenschappen.
In de kritische schakelingen uiteraard.
En ja mijn slogan is, "I haven't even turned this on to see if it works because as long as I don't it might".
En ik doe het toch, weer avond verder met een leuk gekregen toestelletje.
Toch aan gezet, en ja doet het niet, dus tafel weer vol meters en soldeerbout...
Ik was andere dingen van plan....LoL.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 02-04-2026, 10:10 (17 dagen geleden) @ Maurice
En ja mijn slogan is, "I haven't even turned this on to see if it works because as long as I don't it might".
Zo is het vaak Maurice
En ik doe het toch, weer avond verder met een leuk gekregen toestelletje.
Toch aan gezet, en ja doet het niet, dus tafel weer vol meters en soldeerbout...![]()
Ik was andere dingen van plan....LoL.
Jij zal je ook nooit vervelen net als ik.
Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 02-04-2026, 11:52 (17 dagen geleden) @ Maurice
Dat valt heel veel mee Maurice, in al die jaren dat ik dit soort camera's repareerde
heb ik daar nooit problemen mee gehad.
Wel opletten dat je een juiste soldeerbout gebruikt en de print
niet te heet stookt wat dan het einde van de printbaan betekent.
Maar ook dat kun je repareren.
Met de huidige printen met al die FPGA ic's is dit niet meer te doen.
René D.
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 01-04-2026, 19:54 (17 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Hans , dat heet bias light in de oudere buizen camera's had je daarvoor 1 lampje.
Vanaf de LDK 614 van Philips had je pet buis 1 lampje.
Kon je dat per buis inregelen.
In de eerste type's 614 zat er een per kant van het prisma net als bij de LDK 14.
Later toen de LDK 6 er was zijn ze overgestapt na 3 per kant.
René D.
Het wonder der kleuren.
door electron
, eindhoven, 01-04-2026, 12:32 (18 dagen geleden) @ kris
Dat bijlichten van die sensor moet dan wel minimaal zijn- want begrenst de lichtgevoeligheid
van de camera- maar verbetert ook de achtergrond ruis..
De Newvicon sensor in mijn camera kon zelfs nog beelden registreren bij kaarslicht.
Natuurlijk wel met veel achtergrond ruis!
Ben@
Het wonder der kleuren.
door electron
, eindhoven, 01-04-2026, 12:15 (18 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Gewijzigd door electron, 01-04-2026, 12:19
Probleem met lenzen is dat ze voor elke kleur van de regenboog een andere brandpuntsafstand hebben
(brekingsindex). Hierdoor heeft een lens voor het hele spectrum- kleurschifting (chromatische aberatie).
Daarom is het beeld van een camera met 3 sensors scherper- want zonder aberatie!
Omdat elke lens slechts een kleur scherp stelt: R, G, of B.
Door die kleurschifting is bv. de maximale vergroting van een LICHT-Microscoop
beperkt tot 2000x. Daarna komen de electronen microscopen, etc.
ONS OOG: Is toch wel de mooiste kleuren camera!
Moet zeggen dat ik met mijn ogen nooit aberatie heb waargenomen- waarom niet? Heb weleens gelezen
dat parabolisch geslepen lenzen daar minder last van hebben dan circulair geslepen.
Merkte laatst dat elk oog zijn eigen automatische witbalans heeft toen ik langs een groene haag zat-
en na verloop van tijd mijn ene oog (dichter bij haag) de kleuren anders zag dan mijn andere oog.
Probeer maar eens bij het waken- als alles nog niet op snelheid is- je ogen te registreren:Dan zie je dat
het beeld volledig opbouwt (geen lijnen of rasters- haha!)- totaal, even sweeft en in fractie van seconde fixeert.
Groet, Ben@
![[image]](images/uploaded/2026040110152369ccf03b96f75.jpg)
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 01-04-2026, 16:06 (17 dagen geleden) @ electron
Helder verhaal Ben.
Even dit plaatje, je zou verwachten dat blauw met de kortste golflengte het minst wordt afgebogen en rood met een langere golflengte het meest dus rood en blauw in dit plaatje moet worden omgewisseld. Ik zal het wel mis hebben hoor.
Hans
![[image]](images/uploaded/2026040114045269cd26049bcb0.jpg)
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door kris
, Gent, België, 01-04-2026, 16:48 (17 dagen geleden) @ electron
Probleem met lenzen is dat ze voor elke kleur van de regenboog een andere brandpuntsafstand hebben
(brekingsindex). Hierdoor heeft een lens voor het hele spectrum- kleurschifting (chromatische aberatie).
Daarom is het beeld van een camera met 3 sensors scherper- want zonder aberatie!
Omdat elke lens slechts een kleur scherp stelt: R, G, of B.
In bovenstaand verhaal ga je er vanuit dat iedere sensor van een RGB blok zijn eigen lens heeft. dat is niet zo.. alle licht gaat uiteraard door één lens die focus en zoom doet.
Uiteraard kan je zowel bij 3 sensor als bij monosensor aan aberratiecompensatie doen. Bij een camera van iets of wat kwaliteit zit er een CAC (chromatic aberration circuit)
mee in de camerakop, zodanig dat je er geen last van hebt, ook niet in 4K (waar dit anders zéér zichtbaar zou zijn)
Het wonder der kleuren.
door electron
, eindhoven, 01-04-2026, 17:37 (17 dagen geleden) @ electron
Gewijzigd door electron, 01-04-2026, 17:49
@Hans- Hoe korter de golflengte, hoe hoger de breking. plaatje lijkt mij wel correct.
Bij IR lens (lange golflengte!) stand van analoge photo cameras word de brandpuntslengte bv. langer- zie plaatje.
@Kris- STOP!- met woorden in mijn mond te leggen!
Ik heb nergens gezegd dat elke kleur zijn eigen lens heeft.
Kijk maar naar de photos aan het begin van dit topic- EEN LENS! DAN EEN PRISMA! DAN 3 SENSORS!
Die compensatie komt NA de prisma- dat zou je moeten weten!
Ben@
![[image]](images/uploaded/2026040115484769cd3e5f9dac2.png)
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 01-04-2026, 17:53 (17 dagen geleden) @ electron
Duidelijk Ben.
Is zie het op dit plaatje ook nu.

Hans
![[image]](images/uploaded/2026040115533369cd3f7d44b12.jpg)
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door electron
, eindhoven, 01-04-2026, 18:21 (17 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Duidelijk plaatje Hans! Prismas zijn OK.
Spiegels vindt ik eng! Felix de Kat is eens door zo'n spiegel geklommen- naar de andere kant.
We hebben nog veel te leren. Voorwaarde is- om niet te doen 'alsof we alles al weten' zoals sommigen hier.
Ben@
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 01-04-2026, 18:49 (17 dagen geleden) @ electron
Daar betrap ik me ook wel eens op, ik denk het te weten en blijkt het anders zoals met die lichtbreking zojuist.

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door kris
, Gent, België, 01-04-2026, 22:39 (17 dagen geleden) @ electron
@Kris- STOP!- met woorden in mijn mond te leggen!![]()
Ik heb nergens gezegd dat elke kleur zijn eigen lens heeft.
tja, Ben, schrijf dan dit niet, het is voor interpretatie vatbaar :
Omdat elke lens slechts een kleur scherp stelt: R, G, of B.
de aberratie is trouwens iets complexer dan de voorstelling door het prisma, van hier beneden.
Aangezien het vrijwel steeds over zoomlenzen gaat en er een correctie in de zoomlens zit, gaat de aberratie tijdens het zoomen variëren. soms wordt het blauw meer gebroken, maar beetje verder in de zoomrange kan dat het rood zijn. Om dat op te lossen wordt er een actieve aberratiecorrectie toegepast. de lens geeft aan de camera de nodige info (zoom en focus positie) en de camera corrigeert navenant. Bij UHD en 4K is dat zelfs een noodzaak, in het SD tijdperk was een passieve compensatie ok, maar die tijd is lang voorbij.
Het wonder der kleuren.
door DirkHartland
, Rhoon, 01-04-2026, 22:15 (17 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Hoi Hans,
Met interesse gelezen
Fijne avond, Dirk
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 01-04-2026, 23:00 (17 dagen geleden) @ DirkHartland
Dank je Dirk.
Die kleurscheiding in kleurencamera’s wist ik als puber al en heb ooit mijn kindertekeningen hierover gepost maar dat van het BIAS lampje in het prisma wist ik niet en tevens de functie ervan maar heb dat hier door de reacties geleerd.

Hans
--
Hans van Kampen
Het wonder der kleuren.
door Marinus J
, 02-04-2026, 11:56 (17 dagen geleden) @ Hans van Kampen
Bij je volgende bezoek zal ik dit laten zien.
René D.
Het wonder der kleuren.
door Hans van Kampen
, Voorhout, 02-04-2026, 11:59 (17 dagen geleden) @ Marinus J
Prima René.
Ik moet ook nog even bij Hans ten Have langs om hetgeen ik gemaakt heb voor statief te brengen en wacht af wanneer gelegen en maak er één rit van naar jouw toe (dure benzine)
Hans
--
Hans van Kampen